Feed water preheating

En god ekonomi vid kraftproduktion beror till stor del på en effektiv förvärmning av matarvattnet. Alfa Lavals lösningar kombinerar den robusta konstruktionen hos rör-och-mantel-värmeväxlare med den höga prestandan, det enkla underhållet och den minimala platsbehovet hos plattvärmeväxlare. Detta minskar både investeringskostnaderna samt drifts- och underhållskostnaderna.

Feedwater preheating 640x360px

Optimering av system för förvärmning av matarvatten

Alfa Lavals lösningar för förvärmning av matarvatten för kraftproduktion med ångcykel ger överlägsen värmeöverföringseffektivitet. Det krävs mindre ånga för att förvärma matarvattnet, vilket innebär att mer ånga kan tillföras turbinerna och därmed öka den elektriska effekten. Det innebär också att mindre bränsle krävs för att förvärma matarvattnet till en högre temperatur.

Högeffektiv förvärmning av matarvatten

Våra förvärmare för matarvatten, såsom de helsvetsade plattvärmeväxlarna Alfa Laval Compabloc eller DuroShell, har utvecklats för att uppfylla kraftindustrins specifika krav. Dessa fungerar väl under praktiskt taget alla driftsförhållanden i kraftverk och uppfyller kraven i tryckkärlskoder, inklusive PED och ASME VIII div 1.

Överlägsna jämfört med rör-och-mantel-lösningar

Alfa Lavals matningsvattenförvärmare erbjuder följande fördelar jämfört med konventionella mantel- och rörvärmeväxlare:

  • Tätare pinchpunkt: Ger bättre utnyttjande av den latenta värmen i kondensatet. Detta innebär i sin tur att mindre utdragningsånga krävs för att utföra samma förvärmningsuppgift eller för att höja matningsvattentemperaturen i pannan. Detta resulterar i högre elproduktion och betydande besparingar eftersom mindre bränsle krävs för att uppnå de erforderliga matningsvattentemperaturerna.
  • Mindre storlek: Kombinationen av en Alfa Laval Compabloc och DuroShell kräver cirka 80 % mindre utrymme för att utföra samma uppgift som en horisontell mantel- och rörvärmeväxlare. Dessutom är det underhållsutrymme som krävs för Compabloc nästan 90 % mindre än det utrymme som krävs för mantel- och rörenheter. Dessutom ryms Alfa Lavals lösningar för förvärmning av matarvatten på en våning, medan en vertikal mantel- och rörinstallation kräver två eller tre våningar, vilket gör stålkonstruktionen mer komplex och dyrare.
  • Lättillgänglig, lätt att rengöra: Våra lösningar för förvärmning av matarvatten erbjuder 360° åtkomst och 100 % rengörbarhet tack vare en lättavtagbar panel på varje sida av Alfa Laval Compabloc. Detta innebär att intervallen mellan rengöringarna blir längre än vad som krävs för mantel- och rörvärmeväxlare, vilket optimerar anläggningens driftsförhållanden och ekonomi.

Effektiv förvärmning av matarvatten

MPGP PP 3 plus 2